Voluntari aproape salvata de la retrogradare dupa 2-0 cu Sepsi

Echipa FC Voluntari a invins-o, duminica seara, pe Sepsi Sf.Gheorghe, cu 2-0 (0-0), intr-o partida din etapa a 11-a in playout-ul din Liga 1.

Matan a deschis scorul cu capul din centrarea lui Tudorie in minutul 46.

Capatana avea sa majoreze avantajul ilfovenilor in minutul 75 dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Belu-Iordache.

Voluntari a mai avut un gol anulat pentru o pozitie afara din joc la Sanoh in minutul 68.

Cu 31 de puncte, FC Voluntari ocupa locul trei in playout si are opt puncte avans fata de Poli Iasi, echipa de pe locul de baraj.

Pana la finalul playout-ului mai sunt de disputat trei runde, iar Voluntari mai are nevoie matematic doar de un egal pentru a fi sigura de ramanarea in Liga 1.

FC Voluntari: Cojocaru – Struna (Benzar ’85), Paşcanu, Armaş, Vlad - Căpăţînă, Gorobsov, De Lucas - I. Gheorghe (Sanoh ’61), Tudorie (Ţîră ’85), Măţan (Belu-Iordache ’70). Antrenor: Mihai Teja.

Sepsi: Niczuly - Csiszer, Celea, Ţincu, Fl. Ştefan – Deaconu (Achahbar ’67), Vaşvari, I. Fulop (Dimitrov ’61) – Carnat (Diaz ’36), Safranko (Ştefănescu ’61), L. Fulop (Karanovic ’67). Antrenor: Leo Grozavu.

Cartonaşe galbene: Struna ’19, Sanoh ‘87 / Vaşvari ‘51.

Arbitri: Cătălin Popa - Mircea Grigoriu, Marius Marchidanu - Ionuţ Coza.