Hagi este Regele Iernii dupa o victorie spectaculoasa cu Botosani

Sursă foto: lpf.ro

Viitorul s-a instalat luni seara pe locul 1 in Liga 1, peste iarna, dupa ce a invins-o cu 3-1 pe teren propriu pe FC Botosani in etapa a 21-a, ultima programata in acest an calendaristic.

Meciul de la Ovidiu a inceput practic de la 1-0 pentru cei din Botosani, echipa care a marcat prin Mihai Roman in chiar secunda 9 a partidei.

O pasa lunga in careul gazdelor a dus la neintelegerea dintre Buzbuchi si aparatorii din fata sa, Roman a preluat si a trimis balonul in poarta goala.

Meciul a fost live text aici

Viitorul a revenit insa dupa numai un sfert de ora printr-o lovitura de la 11 metri transformata de Iancu la faultul lui Burca asupra lui Coman.

Pana la pauza elevii lui Gheorghe Hagi au mai ratat trei mai ocazii de gol la faze create de Marin, acest jucator fenomenal pentru Liga 1.

Mai intai in minutul 24 portarul celor din Botosani a scos sutul lui Benzar, pentru ca dupa alte patru minute sa agate sutul trimis pe jos de Coman la capatul unui contraatac pe stanga.

Cu trei minute inaintea pauzei Chitu a scapt singur cu portarul, dar acelasi Albut a respins cu piciorul. De fiecare data pasa decisiva a fost oferita de Marin.

Marin, pasa decisiva si gol

Dupa pauza, in minutul 50, Viitorul a preluat conducerea prin Chitu dupa o frumoasa faza de atac. Coman deschide in stanga pentru Marin si acesta il gaseste ideal demarcat pe Chitu la bara a doua si acesta inscrie cu capul din plonjon.

Marin a majorat avantajul gazdelor in minutul 62 cu o scarita peste Albut la pasa oferita de Coman incununandu-si practic cel mai bun joc al sau din acest sezon.

Ierneaza la conducere

Cu acest succes Viitorul ajunge la 42 de puncte si termina anul 2016 pe primul loc in Liga 1 la doua puncte in fata Stelei, echipa pe care inca nu reuseste sa o dovedeasca in meciurile directe in campionat.

Promo: Cote mărite în fiecare zi la Fortuna și peste 100 de pariuri pe fiecare eveniment. Înregistrează-te!