Viitorul se califica in finala pentru Conference League

Echipa Viitorul Constanta a castigat barajul din playout cu Chindia Targoviste, scor 3-2, joi seara, la Buzau.

Daniel Popa a deschis scorul pentru formatia targovisteana, in minutul 6, cu un sut din marginea careului la coltul lung.

Viitorul a egalat prin Artean cu sapte minute inaintea pauzei dupa o faza fixa de la coltul terenului. Mijlocasul dobrogenilor a reluat cu capul din centrul careului pentru 1-1.

La patru minute dupa pauza cei de la Viitorul au trecut la conducere prin Ely Fernandes, jucator care a punctat cu un sut din sase metri dupa o patrundere personala in careul advers.

Un sfert de ora mai tarziu Chindia egala prin Rata cu un sut din marginea careului deviat de un adversar.

Tsoumou a marcat golul victoriei pentru Viitorul in minutul 87 cu un sut din actiune dupa o demarcare spectaculoasa.

Meciul Sepsi - Viitorul este programat duminica pe terenul formatiei din Sf.Gheorghe.

Chindia: Aioani – C. Dinu, Fomba (Mitrea ’78), Celea, Kocic (Corbu ’55) – Martac (Neicuţescu ’55), Raţă, Dumitraşcu, Şerban (Yameogo ’43) – D. Popa, D. Florea. Antrenor: Emil Săndoi.

FC Viitorul: Cojocaru – Grădinaru, Mladen, Dobrosavlevici, Marquinhos Pedroso (Buta ’90) - Artean, Grameni, Matis (Haita ’71) – Chiţu (Tsoumou ’60), Ely Fernandes (Georgescu ’90), Jo Santos (Dussaut ’70). Antrenor: Cătălin Anghel.

Cartonaşe galbene: Dinu ’35, Raţă ’35, Martac ’52 / Haita ’71, Cojocaru ‘89.

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Mihai Marius Marica - Marian Barbu.