Viitorul obtine cele trei puncte cu Poli Iasi

Formatia pregatita de Gheorghe Hagi a castigat, duminica, intalnirea disputata pe teren propriu cu Poli Iasi, scor 2-1, in etapa a 3-a din playout.

Viitorul a deschis scorul in minutul 26 prin Ciobanu, al carui sut din afara careului a fost deviat de Omoh in propria poarta.

La pauza s-a intrat in cele din urma la egalitate, Passaglia marcand pentru 1-1 in minutul 37 cu un sut din marginea careului, pozitie centrala.

Omoh a dezvoltat un contraatac in flancul drept si a scos mingea pentru finalizarea colegului din linia mediana.

O faza fixa a decia pana la urma meciul in minutul 71. Iancu a centrat dintr-o lovitura libera de pe flancul stang si Ghita a pus capul decisiv pentru 2-1.

Trei puncte prin care Viitorul isi consolideaza primul loc in playout.

Poli Iasi ramane pe locul de baraj si tremura in continuare pentru ramanerea in prima liga.

Viitorul: Căbuz – Boboc (Dussaut '46), Mladen, Ghiţă, C. Ganea (L. Munteanu '46) – Ciobanu, Artean (Edjouma '46), Achim – Iancu (Casap '77), Rivaldinho (Chiţu '77), G. Ganea. Antrenor: Gheorghe Hagi;

Poli Iaşi: Rusu – Grădinaru, Mihalache, Frăsinescu, Şerban – Chacana (Cabral '79), De Iriondo (Fomba 79), Passaglia, Horşia (Platini '60) – Andrei Cristea (Breevled '67), Omoh (Habibou '79). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Achim '44, Edjouma '52, Ciobanu '84, Dussaut '90+2 / De Iriondo '67, Frăsinescu '81.

Meciul a fost arbitrat de Adrian Cojocaru.