Viitorul obtine calificarea in playoff

Fara victorie in campionat de pe 1 decembrie 2018, Viitorul Constanta a invins-o pe FC Botosani, cu 1-0, in meci direct pentru o clasare in primele sase echipe la finalul sezonului regular din Liga 1 Betano.

Viitorul nu avea decat varianta victoriei, in timp ce Botosani ar fi mers in premiera in playoff chiar si la egal.

Unicul gol al meciului de la Ovidiu a fost marcat de francezul Houri cu un sut din afara careului in minutul 26.

Botosaniul s-a trezit si a inceput sa joace fotbal abia din repriza secunda dupa intrarea lui Roman.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor avea sa fie ratata de Golofca care, singur cu Cojocaru, a trimis slab in minutul 67.

Viitorul a ratat o dubla ocazie la aceeasi faza in minutul 56, cand Dragus si apoi Ianis Hagi au reluat in transversala.

Echipa lui Gheorghe Hagi incheie sezonul regular pe locul cinci, in timp ce Sepsi Sf.Gheorghe completeaza lista echipelor din playoff.

Viitorul: Cojocaru - Mladen, Ţîru, Ghiţă, de Nooijer – Houri (Măţan ’84), Băluţă (Boboc ’71), Vînă – Hagi (Ciobanu ‘60), Drăguş, Calcan. Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC Botoşani: Fraisl - Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis - Rodriguez, Karaboue (Roman ’55) – Fabbrini (Papa ’85), Oaidă (Târşa ’72), Ongenda – Golofca. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: I. Hagi ’18, Băluţă ’36, Boboc ‘88 / Ongenda ‘8, Oaidă ’28, Rodriguez ’44, Miron ’50, Roman ’81, Fabbrini ’83, Târşa ‘88;