Viitorul o invinge categoric pe Academica Clinceni

Intr-un meci amanat cu o zi din cauza mai multor teste de covid neconcludente in tabara gazdelor, Viitorul a invins-o pe Academica Clinceni, cu 5-0, in etapa a 9-a din playout.

Rivaldinho a deschis scorul in minutul 20 cu o lovitura de cap din centrarea lui Matei de pe flancul stang.

La sapte minute dupa pauza Dussaut a majorat avantajul gazdelor cu un sut din interiorul careului printre picioarele portarului de la Academica Clinceni.

Rivaldinho si-a trecut in cont dubla in minutul 74 cu un sut din interiorul careului, dupa ce la aceeasi faza Chitu fusese blocat in extremis.

Iancu a marcat pentru 4-0 in minutul 84 din pasa lui Artean ajungand la cota 15 reusite in actualul sezon de Liga 1.

Acelasi Iancu a inchis tabela in al treilea minut suplimentar dintr-o lovitura de la 11 metri.

Viitorul: Tordai – Dussaut, Mladen (Dulca ’83), V. Ghiţă, R. Boboc – A. Ciobanu (Chiţu ’70), Artean, Vl. Achim (De Nooijer ’71) – G. Iancu, Rivaldinho (Ganea ’76), Matei (Iacob ’76). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Academica Clinceni: Vâlceanu – G. Matei, Munoz, Bejan (Ilie ’79), Dobrescu – Susu (Kontoes ‘9, Ventura ‘64), Cebotaru, Al. Albu, Fl. Achim (Vanghele ’79) – R. Ion (Markovic ’64), Buziuc. Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Dussaut ’72 / Achim ‘7.

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici (central) - Vladimir Urzică, Adrian Vornicu (asistenţi).