Viitorul isi pastreaza primul loc in Liga 1

Echipa Viitorul Constanta a obtinut, duminica, a treia victorie din tot atatea meciuri in actualul sezon de Liga 1, dupa ce a trecut pe teren propriu de Hermannstadt, cu 3-2 (0-0).

Dupa o prima repriza mai degraba saraca in faze de poarta, cele doua echipe au iesit mai mult la joc in partea secunda si au oferit un fotbal de buna calitate.

Tiru, capitanul celor de la Viitorul, a deschis scorul in minutul 51 dupa o faza de la coltul terenului.

In minutul 63, Viitorul si-a dublat avantajul prin Eric. Sut din interiorul careului la mingea intoarsa de Calcan.

Hermannstadt a redus din diferenta prin Yazalde cu un lob din interiorul careului, dupa ce Tordai a respins in fata o minge sutata din afara careului.

Viitorul a refacut cinci minute mai tarziu ecartul de doua goluri prin reusita lui Ciobanul dintr-o lovitura libera.

Sibienii au revenit pentru a doua oara in minutul 89 prin Stoica dupa o noua faza fixa de la coltul terenului.

Mai mult decat atat, Hermannstadt a ratat prin Tsoumou sansa de a pleca cu un punct de la Ovidiu.

Viitorul: Tordai - Boboc, Ţîru, V. Ghiţă, De Nooijer - A. Ciobanu, Artean, Tîrcoveanu (Houri ’51) - Eric, G. Ganea (Drăguş ’38), A. Calcan (Dulca ’73).

Hermannstadt: Figueiredo - Măţel, O. Viera, I. Stoica, R. Opruţ - R. Pires, Buzan (Yazalde ’63) - P. Petrescu, Jo Santos, Caiado (Tsoumou ’85) – Debeljuh (Blănaru ’62).

Cartonaşe galbene: Boboc ’90 / Caiado ’16, Buzan ‘36