Viitorul invinge la scor pe Poli Timisoara si ramane la conducerea campionatului

Sursă foto: facebook.com/AcademiaHagi/

Liderul Viitorul Constanta s-a impus, sambata, in fata codasei ACS Poli Timisoara, cu 5-0 (4-0), intr-un meci din etapa a 25-a din Liga 1, penultima a sezonului regulat.

Meciul a fost decis inca din prima repriza, cand echipa pregatita de Gheorghe Hagi a marcat de patru ori.

Vlad Morar si-a trecut in cont un hattrick curat in minutele 11, 22 si 30, iar Aurelian Chitu a punctat pentru 4-0 din pasa aceluias Morar cu zece minute inaintea pauzei.

Viitorul a inscris golul cinci la zece minute dupa pauza prin Coman, jucator scapat singur cu portarul Straton dupa o pasa a lui Chitu.

Chiar si la 5-0 Hagi a fortat in ofensiva si l-a introdus pe Iancu in locului lui Rosu, iar noul intrat a ratat de putin golul cu o lovitura de cap din 6-7 metri in minutul 82.

Gasit excelent demarcat in marginea careului de o pasa a lui Iancu, Purece a incercat sa trimita pe sub Straton si a fost blocat de portarul banatenilor.

Poli Timisoara a incheiat meciul in inferioritate numerica dupa ce Artean a luat al doilea galben in prelungiri si a fost eliminat.

Cu un minut mai in urma oaspetii ratau prin Popovici golul de onoare.