Viitorul intoarce de la 0-1 si castiga in Copou

Victorie mare obtinuta de Viitorul, luni seara, pe terenul celor de la Poli Iasi in epilogul etapei a 23-a din Liga 1.

Detinatoarea Cupei Romaniei a intors scorul si a castigat, cu 2-1, urcand pe loc de playoff in clasament.

Poli Iasi a inceput in forta primul meci cu Mircea Rednic pe banca si a deschis scorul dupa doar 68 de secunde prin Omoh, un jucator adus din Suedia.

A fost o centrare a lui Horsia din lovitura libera si Omoh reia cu capul din centrul careului.

Viitorul putea egala dupa sase minute prin Iancu scapat singur cu portarul Rusu, insa aparatorul buturilor iesene a fost mai rapid si a blocat.

Mare ocazie pentru Viitorul in finalul reprizei la lovitura de cap a lui Ciobanu din minutul 39. Acelasi Rusu a scos in extremis in corner.

Gica Hagi a mutat inspirat cu Zoua in locul lui Chitu la pauza si noul intrat a schimbat fata jocului ofensiv pentru Viitorul.

In minutul 74 cei de la Poli Iasi au trecut pe langa 2-0 la sutul lui Passaglia scos in extremis peste poarta de Cabuz.

Astfel, in loc de 2-0 pentru gazde s-a facut 1-1 sase minute mai tarziu. Viitorul a egalat prin Zoua cu un sut din sase metri, dupa ce Rusu respinsese in fata reluarea lui Iancu la coltul scurt.

Rolurile s-au inversat in minutul 85 cand Zoua a deviat inspirat pentru Iancu si acesta a marcat golul victoriei pentru Viitorul.

Iesenii au ratat ultima sansa in minutul 90 la capul lui Radu care a trimis mingea peste poarta.

Poli Iasi ajunge la sase infrangeri la rand!

Asa am trait Poli Iasi - Viitorul

Poli Iaşi: Rusu - Grădinaru, Klimavicius, Radu, Şerban - De Iriondo, Chacana (Breeveld '58), Passaglia, Horşia (Zaharia '87) - Omoh, Luckassen (A. Cristea '74). Antrenor: Mircea Rednic

FC Viitorul: Căbuz - Boboc (Achim '67), Mladen (Dussaut '58), Ghiţă, de Nooijer - Ciobanu, Artean, Cristi Ganea - Iancu, Rivaldinho, Chiţu (Zoua '46). Manager tehnic: Gheorghe Hagi

Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan.