Viitorul inchide etapa cu victorie si urca pe loc de playoff

Etapa a 8-a din Liga 1 Betano s-a incheiat, luni seara, cu partida dintre Viitorul si Hermannstadt.

Un duel in premiera intre cele doua formatii si care a fost transat de Viitorul, cu 1-0, prin golul marcat de Ianis Hagi dintr-o lovitura de la 11 metri in prima repriza.

Penalty pe care tot capitanul fostei campioane a Romaniei l-a obtinut la un duel pentru balon cu Pamfile.

Asa am trait Viitorul - Hermannstadt 1-0

In partea secunda Viitorul a ratat desprinderea in minutul 71, cand Vodut a scapat singur cu portarul si nu a reusit sa-l invinga pe Cabuz iesit in intampinare.

Viitorul acumuleaza 13 puncte si urca pe locul sase in clasament, la doar doua puncte in spatele liderului FCSB.

Dupa un inceput promitator de campionat nou-promovata Hermannstadt ramane cu 7 puncte in clasament si ajunge pe loc de baraj.

Viitorul: Buzbuchi - Mladen, Ţîru, Luchin, De Nooijer - Achim (Artean '71), T. Băluţă, Vână - I. Hagi, Drăguş (Voduţ '61), Măţan (Ciobanu '53). Antrenor: Gheorghe Hagi;

AFC Hermannstadt: Căbuz - Tătar, Mijuskovic, I. Stoica, Pamfile - Dîlbea, Antonov (Blănaru '85) - Serediuc (Tsoumou '60), Chalkiadakis (Ali '71), Nkololo - B. Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici;

Cartonaşe galbene: Luchin '78 / Dîlbea '23, Pamfile '28, Ali '75;

Marius Avram a arbitrat meciul la centru.