Viitorul – FC Arges 2-2. Pitestenii au avut avantaj dublu pe tabela

Echipele Viitorul Constanta si FC Arges au remizat duminica seara, scor 2-2, intr-un meci din etapa a 8-a in CASA Liga 1.

FC Arges a marcat primele goluri in deplasare in aceasta editie de campionat si a avut 2-0 pe terenul formatiei patronate de Gheorghe Hagi.

Viitorul a revenit in extremis si a salvat remiza dupa un penalty primit in minutul 90.

Viitorul l-a pierdut pe atacantul Luckassen, accidentat in minutul 26 la o faza creata de Stoian in flancul drept.

Centrarea acestuia a fost prea puternica, iar Luckassen n-a mai putut continua dupa aceasta faza. A intrat Fernandez, unul dintre cei patru spanioli din lotul lui Ruben de la Barrera.

In minutul 30 echipa vizitatoare a primit lovitura de la 11 metri la patrunderea lui Deslandes in duel cu Dussaut.

Malele a executat de la punctul cu var si a modificat tabela la Ovidiu (0-1).

Primul gol marcat in deplasare de FC Arges in actuala editie de campionat. Pana acum pitestenii au suferit trei infrangeri la zero pe teren strain.

FC Arges a trecut pe langa golul doi in debutul reprizei secunde. Sutul lui Meza Colli din interiorul careului a fost respins in extremis de Cojocaru in corner.

Malele a reusit dubla in minutul 57 cu un sut din marginea careului la coltul scurt dupa un contraatac.

Un gol anuntat de ocazia aceluias Malele petrecuta cu un minut mai devreme. Atacantul oaspetilor l-a intors pe Mladen, capitanul Viitorului, si a trimis putin pe langa poarta din interiorul careului.

Viitorul a redus din diferenta prin Ion Gaztanaga in minutul 61 cu un sut din afara careului.

Penalty pentru Viitorul in minutul 90 la faultul lui Matei asupra lui Matan. Fundasul oaspetilor a fost eliminat dupa ce a incasat al doilea galben.

Ciobanu a punctat din lovitura de la 11 metri si Viitorul a egalat in extremis cu revenire de la 0-2.

VIITORUL: Cojocaru - Dussaut, Mladen, Martinez, De Nooijer - Ciobanu, Gaztanaga, Matei (Casap 66’) – Stoian (Ely Fernandes 46’), Luckassen (Fernandez 26’), Matan.

FC ARGES: Micle – Tofan (Serbanica 66’), Leca, Deslandes (Turda 71’), Musat - Grecu, Serban, Prepelita (Honciu 79’), Matei - Meza Colli, Malele (Mediop 65’).

Cartonase galbene: Mladen (68’) / Matei (67’), Turda (76’).

Cartonase rosii: Matei (90’).