Viitorul, demonstratie de forta cu Voluntari

Echipa Viitorul Constanta a obtinut o victorie categorica, duminica, in fata celor de la FC Voluntari, cu 4-0 (1-0), intr-un meci din etapa a 7-a in Liga 1. Asa am trait Viitorul - Voluntari.

Gabriel Iancu a deschis scorul in minutul 16 din pasa lui Radu Boboc la o faza suspecta de offside.

La zece minute dupa pauza Iancu a centrat decisiv pentru reluarea decisiva cu capul a lui George Iancu.

Viitorul s-a desprins in ultimele zece minute ale meciului, marcand de doua ori pentru un rezultat categoric.

Houri a transformat in minutul 82 impecabil o lovitura libera din marginea careului pozitie centrala.

Apoi, patru minute mai tarziu, Rivaldinho inchidea tabela din pasa lui Steliano Filip.

Pentru Viitorul este a saptea victorie in noua meciuri cu Voluntari, echipa care inca asteapta primul succes contra formatiei lui Gheorghe Hagi.

Viitorul acumuleaza 15 puncte si urca pe locul secund la egalitate de puncte cu Poli Iasi si la doua puncte in urma liderului CFR Cluj.

Un lider pe care Viitorul l-a egalat deocamdata la numarul de goluri marcate in acest sezon (18).

Viitorul: Căbuz - Mladen, Ţîru, P. Iacob (Filip ’76), Boboc - Achim, Artean, Houri - Iancu, Ganea (Calcan ’60), Măţan (Rivaldinho ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

FC Voluntari: Rîmniceanu - Ricardinho, J. Rodriguez, Armaş, A. Vlad – Căpăţână (Avto ’60), Gorobsov (Deac ’70), Laidouni - C. Costin (Harrer ‘46), Popadiuc, I. Gheorghe. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Artean ’59, Achim ’70, Ţîru ‘89 / Laidouni ‘43.

Arbitru: Adrian Cojocaru.