Viitorul – Craiova 1-4. Oltenii pe primul loc, Viitorul lanterna rosie!

Etapa a 3-a din CASA Liga 1 s-a incheiat cu o victorie la scor a Universitatii Craiova pe terenul celor de la Viitorul Constanta, scor 4-1.

Un meci dezechilibrat numeric inca din minutul 5, cand Artean de la gazde a primit cartonasul direct pentru o intrare dura din spate asupra lui Cicaldau.

Echipierul Craiovei n-a mai putut continua partida in urma loviturii incasate la nivelul capului.

Oltenii au ratat deschiderea scorului in minutul 16 prin Mihaila scapat singur cu portarul Cojocaru.

Doua minute mai tarziu Koljic modifica tabela cu un sut din marginea careului.

Viitorul a reusit surprinzator egalarea in prelungirile primei reprize prin Luckassen.

Excelent gasit de Matan in spatele liniilor adverse, atacantul olandez adus de la Poli Iasi a finalizat cu un sut plasat.

Egalitatea pe tabela a tinut pana in minutul 51, cand bosniacul Koljic si-a trecut in cont dubla cu un sut in forta dintr-o lovitura libera din 18 metri pozitie centrala.

Pana la final Craiova a controlat autoritar partida si a mai punctat de alte doua ori.

Bancu a facut 3-1 in minutul 66 cu o reluare din sase metri la centrarea lui Matei.

Andrei Ivan a gasit intr-un final poarta cu un sfert de ora inaintea finalului si astfel Craiova obtine a treia victorie consecutiva in campionat.

Oltenii se desprind in clasamentul din Liga 1, Craiova fiind singura echipa cu punctaj maxim dupa trei etape.

La Viitorul situatia e una de avarie, fosta campioana ajungand pe ultimul loc al ierarhiei, cu un singur punct.

Viitorul: Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiţă, Dussaut (Casap '74)- Ciobanu (Matei '46), Artean, G. Iancu - Chiţu (Ganea '63), Luckassen (Castaneda '79), Măţan. Antrenor: Ruben de la Barrera

Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu (Vătăjelu '81), Bălaşa, M. Constantin, Bancu - Nistor (Screciu '81), Bic, Cicâldău (Mateiu '9)- Ivan, Koljic (Bărbuţ '74), Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi

Meciul a fost arbitrat de Andrei Florin Chivulete, ajutat de asistenţii Marius Nicoară şi Andrei Constantinescu.