Viitorul Constanta

Viitorul n-a reusit minunea la returul cu Gent

Echipa Viitorul Constanta este prima formatie din Romania care paraseste editia 2019/2020 a cupelor europene, desi formatia dobrogeana a intrat cel mai tarziu in competitie.

Viitorul a castigat, cu 2-1, returul programat joi dupa-amiaza pe teren propriu in fata formatiei belgiene Gent.

Formatia pregatita de Gheorghe Hagi avea nevoie de o victorie la trei goluri diferenta pentru a intoarce soarta calificarii.

Gent si-a facut meciul usor deschizand scorul inaintea pauzei prin Yaremchuk, jucator care a marcat o dubla in meciul tur.

Dupa pauza cei de la Viitorul au intors scorul prin dubla reusita de Iancu, ambele goluri fiind marcate din lovituri de la 11 metri.

Viitorul: Căbuz – Mladen, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Achim, Artean (Eric ’62), Houri – Iancu, G. Ganea (Calcan ’73), Măţan (Filip ’55). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Gent: Kaminski – Lustig, Ngadeu, Plastun, Asare – Dejaegere (Verstraete ’57), Owusu, David, Odjidja – Kubo (Bezus ’59), Iaremciuk (Sylla ’87). Antrenor: Jess Thorup

José Luis Munuera Montero din Spania a arbitrat la centru.