Viitorul Constanta

Viitorul, campioana in Liga Elitelor U19

Formatia Viitorul Constanta a cucerit titlul in Liga Elitelor la categoria sub 19 ani.

Viitorul a revenit de la 0-2 in finala cu Dinamo si a castigat la loviturile de departajare.

Diniță și Florescu au marcat pentru 2-0 in favoarea lui Dinamo la pauza.

În repriza a doua, Viitorul i-a trimis însă în teren pe Pitu și Munteanu, jucători cu experiența Ligii 1.

Grosu a reușit să reducă din diferență, iar Viitorul a avut șansa egalării cu 15 minute înainte de final, însă Grameni a șutat alături. Când se părea că dinamoviștii vor fi campioni, Munteanu a egalat și câștigătoarea s-a decis la loviturile de departajare.

Au marcat de la punctul cu var: Borcea, Geamănă, Floarea, pentru Dinamo, respectiv Munteanu, Grameni, Pitu, Georgescu, pentru Viitorul. Cei care au ratat au fost Stan și Mitran de la Dinamo și Dănuleasa de la Viitorul.

Pentru al treilea an la rand Viitorul e campioana Romaniei la U19 si va reprezenta tara noastra in UEFA Youth League.