Viitorul castiga restanta cu Hermannstadt

CASA Liga 1 a revenit mai devreme ca oricand, duminica, atunci cand a fost programata restanta dintre Viitorul si Hermannstadt.

O partida castigata de Viitorul cu 2-1 (1-1), dupa ce formatia din Sibiu deschisese scorul la Ovidiu.

Oprut a punctat pentru 0-1 in minutul 19 cu un sut din interiorul careului dupa o faza dezvoltata in flancul drept.

Egalarea celor de la Viitorul a fost adusa de Luckassen in minutul 38 la capatul unui atac pozitional.

Finalizare din interiorul careului pentru al saptelea gol marcat de atacantul olandez la Viitorul in actualul sezon.

Acelasi Luckassen (27 ani) si-a dovedit eficienta si la golul de 2-1 marcat de Ciobanu cu sase minute inaintea finalului.

Preluare in careu cu spatele la poarta si pasa inapoi pentru sutul aproape de vinclu trimis de Ciobanu.

Trei puncte uriase pentru Viitorul prin intermediul carora echipa lui Gheorghe Hagi incheie practic turul sezonului regular pe locul sase, in playoff.

Viitorul:  Cojocaru - R. Benzar, Dobrosavlevici, Ghiţă, De Nooijer - Ciobanu (Mladen '90), Artean, C. Matei (Dussaut '68) - Ely Fernandes (Măţan '68), Luckassen, G. Ganea (Andronache '78). Antrenor Mircea Rednic;

Hermannstadt: Cristiano - Scarlatache, Viera, Stoica, Opruţ - Romario, Alhassan - Vodă (Măţel '85), Buzan (Ster '87), Joalisson - Karanovic. Antrenor Ruben Albes.

Cartonaşe galbene: R. Benzar '79, Dussaut '80 / Joalisson '14.

Arbitri: Radu Petrescu - Radu Ghinguleac şi Mircea Grigoriu - Marian Barbu;