Viitorul castiga detasat cu Sepsi

Sursă foto: fcviitorul.ro

Campioana Viitorul s-a impus fara probleme in duelul cu nou-promovata Sepsi Sf.Gheorghe, cu 3-0 (2-0), rezultat in urma caruia echipa lui Gheorghe Hagi si-a consolidat locul in primele sase echipe.

Eric de Oliveira a deschis scorul in minutul 21 cu un sut din interiorul, dupa care pana la pauza gazdele si-au majorat avantajul prin Hodorogea.

Acesta a reluat mai intai cu capul in transversala, mingea i-a revenit si a trimis-o in poarta.

Dupa pauza Viitorul a avut un penalty in minutul 56 pe care portarul Feher l-a aparat la sutul slab trimis de Ganea.

In cele din urma Vina a stabilit scorul final in minutul 76 cu o minge pe langa portarul advers la o demarcare in careul covasnenilor.

Viitorul isi consolideaza locul cinci in clasament prin cele 29 de puncte, in timp ce pentru Sepsi situatia devine din ce in ce mai delicata in subsolul ierarhiei.

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Lopez, Ţîru, Hodorogea, De Nooijer (Măţan '67) - Cicâldău, Mladen (Băluţă '74), Ganea - Eric, Ţucudean, Chiţu (Vînă '46).

Sepsi Sf. Gheorghe (antrenor Sandor Nagy): Fejer - Dumbravă, Dima, Damian, Grecu (Răduţoiu '46) - Petrovikj, Burlacu (Ursu '39) - I. Fulop, Cl. Herea (Astafei '84), P. Petre - Nikolic.

Cartonaşe galbene: Burlacu '22 / Fejer '55, Dima '58

Arbitri: Adrian Comănescu - Valentin Avram, Marius Marchidanu - Andrei Chivulete.