Viitorul – Astra 4-1. Ruben de la Barrera sparge gheata in Liga 1

Intr-un duel al fostelor campioane, Viitorul Constanta a invins-o categoric pe Astra Giurgiu, cu 4-1.

Echipa pregatita de spaniolul Ruben de la Barrera avea deja 3-0 la pauza dupa golurile marcate de Iancu (13), Luckassen (20) si Matan (37).

Acelasi Matan a fost artizanul fazei din care Viitorul deschidea scorul dupa o cursa pe flancul stang si o minge scoasa in centrul careului pentru sutul lui Iancu aproape de vinclu.

A urmat apoi randul lui Iancu sa se afle la originea unei faze de gol. Sutul capitanului de la Viitorul din minutul 37 a fost respins in fata de portarul advers Lazar, iar masivul atacant Luckassen, atent, a impins mingea in poarta pentru 2-0.

Matan si-a incununat o repriza foarte buna cu un gol spectaculos din marginea careului de 16 metri. O minge in forta pe coltul scurt care l-a surprins pe Lazar.

Iancu si-a trecut in cont dubla in partea secunda, in minutul 59, cu un exterior la coltul lung din pasa lui Matan.

Astra a marcat golul de onoare prin Alibec dintr-o lovitura de la 11 metri usor acordata la faultul lui Matei asupra lui Seto in marginea careului.

Anterior celor de la Astra le-a fost refuzat un penalty clar de pe Luna la un fault asupra lui Fatai.

Viitorul obtine prima victorie a sezonului in CASA Liga 1 si ajunge la cinci puncte in clasament.

Astra ramane lanterna rosie cu un singur punct si doar trei goluri marcate in cinci etape.

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Mladen, Ghiţă, Dussaut – Ciobanu (Casap ’64), Arrospide, C. Matei (De Nooijer ’81) – Iancu, Luckassen (Ganea ’81), Măţan (Castaneda ’75). Antrenor: Ruben de la Barrera.

Astra Giurgiu: Lazar – Graovac, Dandea (Bruno ’46), Dima, Radunovic – Moise (Fatai ’38), Crepulja, Seto (Merloi’ 74), V. Gheorghe (Balaure ’68) – Stahl (Ioniţă ’38), Alibec Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonaşe galbene: Iancu ’63, Arrospide ’75 / -

Arbitri: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene - Andrei Antonie.