Viitorul ajunge pe podium dupa 3-0 cu Astra

Echipa Viitorul Constanta a castigat meciul cu Astra Giurgiu, scor 3-0, luni seara, in ultima partida a etapei a 9-a din playoff-ul Ligii 1.

Eric de Oliveira a deschis scorul din lovitura de la 11 metri in minutul 44 cu o scarita spectaculoasa pe centrul portii.

Un penalty obtinut de Iacob in duel cu portarul Lazar, dupa ce in prima faza acelasi Iacob il testase pe acesta cu o lovitura de cap.

Asa am trait Viitorul - Astra 3-0

La sase minute dupa pauza Llullaku a ratat egalarea din pasa lui Alibec. Portarul Tordai a intervenit decisiv cu piciorul.

Calcan a dus scorul la 2-0 in minutul 66 cu latul din interiorul careului dupa o centrare din dreapta.

Dragus avea sa inchida tabela cu un sfert de ora inaintea finalului din pasa lui Ianis Hagi.

Viitorul: Tordai - Mladen, Iacob, Artean, Kuipers - Ciobanu, Achim (Băluţă '54), Vînă - Eric (I. Hagi '54) - Calcan (Drăguş '67), Ganea. Antrenor Gheorghe Hagi;

Astra: Lazar - Butean, Cestor, Bejan, Radunovici - Begue, Mrzljak (V. Gheorghe '71), Romario - Llullaku, Zoua (Neluţ Roşu '21), Alibec (Hambo '84). Antrenor Costel Enache;

Cartonaşe galbene: Achim '41, Drăguş '85, Kuipers '86 / Llullaku '39, Cestor '49, Radunovici '57;

Arbitru: Andrei Antonie.