Victorie record pentru Rapid în derby-ul cu FCSB

Într-un meci fără vreo miză de clasament pentru cele două formații, Rapid i-a administrat un categoric 5-1 rivalei FCSB pe Arena Națională.

Un scor prin care giuleștenii egalează cea mai categorică victorie din istorie contra roș-albaștrilor în campionat.

Cu gândul încă la înfrângerea din etapa trecută cu Farul, cei de la FCSB au primit gol după doar șase minute de la Luckassen.

Pănoiu a dublat avantajul giuleștenilor în minutul 17 printr-un șut deviat, în timp ce Iacob avea să stabilească scorul pauzei după o lovitură de la colțul terenului.

Meciul a fost oprit înaintea pauzei vreme de mai multe minute din cauza torțelor aruncate în teren de suporterii echipei FCSB.

În partea secundă, gazdele au redus din diferență prin Octavian Popescu, în minutul 58, cu un șut spectaculos din interiorul careului.

Același Popescu și-a lăsat echipa în inferioritate din minutul 68, când a primit direct cartonașul roșu pentru un fault dur fără minge asupra lui Bamgboye.

Camerunezul Bamgboye și-a trecut în cont dubla, în minutele 70 și 79, provocând o înfrângere istorică pentru FCSB în istoria derby-urilor cu Rapid.

Giuleștenii s-au mai impus cu 5-1 în fața roș-albaștrilor pe vechiul stadion Giulești, într-un meci disputat pe 18 aprilie 2010.

Clasamentul a rămas nemodificat în urma acestui rezultat.

La partida găzduită de Arena Națională au asistat aproximativ 14.000 de spectatori. Dintre acestia peste 2.000 au fost fani ai Rapidului.

Caseta tehnică

FCSB: Târnovanu – Pantea (V. Creţu 46), Dawa (Ovidiu Popescu 46), Haruţ, Radunovic – Olaru (Nikolov 73), Ad. Şut, Radaslavescu (Octavian Popescu 46) – Miculescu (Omrani 46), Compagno, Fl. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

Rapid: Drăghia (G. Ungureanu 86) - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Fl. Ştefan - Kait, Al. Albu, Papeau (C. Ignat 55) – Pănoiu (Sefer 74), Lukassen (Al. Stan 74), Funsho Bamgboye (Al. Crivac 86). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Radunovic 45+3, Omrani 77 / Luckassen 45+2, Al. Albu 76, Fl. Ştefan 77.

Cartonaş roşu: Octavian Popescu (FCSB) min. 68.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Daniel Mitruţi, Bogdan Gheorghe.