Debut cu dreptul pentru Craiova in playoff. Oltenii egaleaza CFR-ul in clasament

Echipa din Banie a castigat, duminica seara, duelul din playoff cu Gaz Metan Medias, scor 2-1.

Un rezultat stabilit inca din primele 27 de minute ale meciului.

Alexandru Cicaldau a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri in minutul 3.

Sase minute mai tarziu oaspetii restabileau egalitatea prin Marius Constantin de asemenea dintr-un penalty.

Craiova a revenit apoi la conducere prin internationalul de tineret Valentin Mihaila in minutul 27 din centrarea lui Dan Nistor.

Oltenii se puteau chiar distanta pe tabela in minutul 37, cand Andrei Ivan a ratat din pasa lui Koljic.

Acelasi Ivan a ratat incredibil in minutul 54 din interiorul careului mic, in fata portii, din centrarea lui Mihaila.

Pe finalul meciului ambele echipe au trecut pe langa gol. Mai intai Craiova a ratat desprinderea prin Koljic dupa un contraatac dezvoltat in flancul drept.

Apoi, in minutul 90, Chamed a fost blocat in extremis in careul Craiovei la un sut care cauta coltul lung.

Cu succesul obtinut echipa din Banie egaleaza la puncte pe CFR Cluj, formatie care o intalneste pe Astra Giurgiu, luni seara, in primul meci din playoff.

Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Acka, Tiago Ferreira (Dielna '46), Bancu - D. Nistor (Qaka '88), Cicâldău, Mateiu - A. Ivan (Vătăjelu '70), Koljici, Mihăilă. Antrenor Corneliu Papură;

Gaz Metan: Batista - Butean, Larie, M. Constantin, Velisar - Droppa, R. Popa (Dumitru Cardoso '54), Fofana - Ciocan (Chamed '13), S. Buş, Ely Fernandes (N. Roşu '76). Antrenor Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: A. Ivan '15, Mihăilă '68, Nistor '80, Pigliacelli '81, Bancu '82 / Droppa '27, Larie '62, Chamed '80, Fofana '89.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei şi Mircea Orbuleţ - Lucian Rusandu;