Victorie italieneasca pentru Craiova cu Dunarea Calarasi

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial

Craiova si-a atins obiectivul in meciul de campionat sustinut, duminica seara, pe teren propriu contra celor de la Dunarea Calarasi. O victorie la limita, cu 1-0, care mentine gruparea din Banie in preajma podiumului in Liga 1 Betano.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mateiu in minutul 23 cu un super sut din afara careului, o minge care l-a lasat fara reactie pe portarul Lungu.

Acelasi goalkeeper al Calarasiului a avut o interventie decisiva opt minute mai tarziu la sutul lui Bancu din afara suprafetei de pedeapsa. In absenta acestei interventii mingea se duce fix in vinclu.

In partea secunda Craiova a jucat la trecerea timpului, dominand teritorial jocul. Dunarea Calarasi s-a vazut sporadic in ofensiva si cea mai mare ocazie a oaspetilor a fost ratata de Cucu in minutul 73 la o iesire gresite dintre buturi a portarului italian Pigliacelli.

Asa am trait Craiova - Dunarea Calarasi 1-0

U Craiova: Pigliacelli - Martic, Donkor, T. Ferreira, Bancu - Mateiu, Cicâldău - Meza Colli (Bărbuţ ’77), Mihăilă (Fedele ’83), Mitriţă – Koljic. Antrenor: Devis Mangia;

Dunărea Călăraşi: C. Lungu - Gligorov, Walace, Şeroni, D. Ispas (Munteanu ’75) - Carnat, G. Honciu, Bourceanu, Mendy – Ndiaye (Clemence ’65), Kanda (Cucu ’75). Antrenor: Dan Alexa;

Cartonaşe galbene: Bancu ’34, Pigliacelli ’57, Donkor ’64, Mitriţă ’69, Cicâldău ’82, Koljic ‘90+3 / Ndiaye ’60, Gligorov ‘86;

Arbitru: Andrei Florin Chivulete.