Victorie categorica pentru Universitatea Craiova cu Farul

Echipa din Banie a transat inca din prima repriza disputa cu Farul Constanta, in deplasare, scor 3-0, in etapa a 5-a din playoff.

Jovan Markovic a deschis scorul dupa un sfert de ora cu o lovitura de cap la coltul lung in urma unei faze fixe de la coltul terenului. Gustavo si-a trecut in cont pasa de gol.

Pe finalul reprizei Universitatea Craiova a lovit de doua ori pe contraatac.

Stefan Baraiam a dublat avantajul juvetilor, in minutul 37, pentru ca opt minute mai tarziu Markovic sa-si treaca in cont dubla.

In partea secunda oltenii au ratat alte doua mari ocazii, astfel ca scorul final putea fi mult mai mare in favoarea echipei din Banie.

Laurentiu Reghecampf, antrenorul oaspetilor, a fost eliminat in minutul 53 si a vazut restul partidei de la oficiala.

Nici atacantul gazdelor Adrian Petre n-a prins ultimul fluier pe teren, fiind eliminat cu rosu direct pentru o intrare cu talpa asupra portarului Mirko Pigliacelli.

Farul Constanţa: Aioani – Dussaut, Larie, Artean, De Nooijer – Radaslavescu, Nedelcu (Mladen ’60), Grameni (Purece ’46) – Iancu (Moldoveanu ’75), Betancor (Petre ’45), Sali (Pitu ’46). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp (Găman ’46), Screciu, Bancu – Bic, Al. Creţu (Nistor ’71) – Gustavo (Roguljic ’64), Baiaram (M. Constantin ’81), Ivan – Markovic (Koljic ’46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Nedelcu ’49 / Bic ‘7, Papp ’19, Markovic ’22, Gustavo ‘46.

Cartonaş roşu: Ad. Petre ‘90+1.

Arbitri: Cătălin Popa - Sebastian Gheorghe, Vladimir Urzică - Florin Andrei.