UTA – Universitatea Craiova 1-2. Oltenii revin pe primul loc

In ultima partida a etapei a 13-a din CASA Liga 1, Universitatea Craiova si s-a impus la Arad, cu 2-1, rezultat in urma caruia revine pe primul loc in clasament chiar inaintea derby-ului cu FCSB de runda viitoare.

Craiova a deschis scorul prin Cicaldau in minutul 13 cu un exterior de la limita careului dupa mingea intoarsa de Mamut.

Avantajul gazdelor a fost anulat de aradeni dupa opt minute prin Buhacianu, in minutul 21, in urma unui corner.

Dupa alte sase minute Ofosu a readus-o in avantaj pe Craiova dupa o patrundere in careu si o finalizare pe langa Iacob.

UTA a incheiat meciul in inferioritate numerica. Benga a vazut cartonasul rosu direct pentru o intrare cu piciorul sus din spate asupra lui Mamut.

La ultima faza a meciului UTA a ratat egalarea prin Albu. Lovitura acestuia de cap a ajuns in bratele lui Pigliacelli.

UTA: Iacob - Buştea, Erico, Benga, Rrumbullaku - Ursu (Melinte '68), Isac (Oroian '68), Albu, Rusu (Ioniţă '46) - Rus (Miculescu '80), Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălaşa, Constantin, Bancu - Nistor, Screciu, Cicâldău - Bărbuţ (Ivan '76) Mamut, Ofosu. Antrenor: Corneliu Papură

Cartonaşe galbene: Rus '53, Melinte '68, Ioniţă '71 / Nistor '62, Bancu '83. Screciu '90+4

Cartonaş roşu: Benga '86