UTA – Rapid 2-2. Oaspetii au avut doua goluri avantaj

Echipele UTA Arad si Rapid Bucuresti au terminat la egalitate, scor 2-2, intr-un meci disputat in etapa a 8-a din CASA Liga 1.

Rapid a dominat prima parte a jocului si a marcat de doua ori prin Albu.

Mai intai, in minutul 16, fostul jucator al aradenilor a reluat in poarta din sase metri dupa o centrare de la coltul terenului.

Acelasi Albu a majorat avantajul giulestenilor cinci minute mai tarziu la captul unei faze pornita din margine.

Preluare pe piept in careu si o reluare spre poarta usor deviata in poarta de Vorobjovas.

UTA a presat mai mult in partea secunda si in minutul 57 Hora a trimis un important semnal de alarma la poarta Rapidului, cand reluarea acestuia de cap a intalnit transversala.

Acelasi Hora avea sa reduca din diferenta in minutul 82 dintr-o lovitura de la 11 metri provocata de Dandea.

Trei minute mai tarziu Antal restabilea egalitatea cu o reluare fulgeratoare din sase metri la pasa lui Roger din stanga.

UTA ramane astfel neinvinsa pe teren propriu in actualul sezon, iar Rapid ajunge la al doilea meci fara victorie.

Cu toate acestea, giulestenii isi pastreaza locul secund in clasamentul din Liga 1.

UTA Arad: Fl. Iacob - Vukcevic (Tomozei '66), Erico, Benga, Shliakov - Passaglia (Hora '46), Vorobjovas - Ubbinik, Miculescu, Roger - Dangubic (Antal '70). Antrenor: Laszlo Balint.

Rapid Bucureşti: H. Moldovan - Goge (Moise '74), Săpunaru, Dandea, J. Morais - Carnat, Al. Albu, Crepulja, Sefer (Pănoiu  '63)- Ad. Bălan, Hlistei. Antrenor: Mihai Iosif.

Cartonaşe galbene: Ubbink '50, Vukcevici '54 / Albu '23, Dande '81.

Arbitru: Iulian Călin.