UTA - Poli Iasi 2-3. Echipa lui Pancu intoarce scorul pe final

Poli Iasi a obtinut, duminica, a doua victorie a sezonului in CASA Liga 1, 3-2 pe terenul celor de la UTA Arad.

Aradenii au condus in doua randuri, Poli Iasi intorcand rezultatul in ultimele minute ale partidei.

Rus a deschis scorul pentru UTA in minutul 28 din pasa lui Hora.

Dupa doar sapte minute Cristea a restabilit egalitatea cu un sut din interiorul careului.

Ursu a readus-o in avantaj pe UTA in partea secunda cu o super executie de la distanta, minututul 62, insa finalul era departe de a fi unul linistit pentru aradeni.

Poli Iasi a marcat de doua ori ori intr-un interval de doar 8 minute.

Platini (76) si Onea (84) au adus cele trei puncte pentru formatia din Copou.

UTA Arad: Moldovanu – Roumpoulakou, Benga, Erico, Tomozei (Pleaşcă ’71) – Albu, Buhăcianu (Rusu ’88), N. Roşu, Tescan (Ursu ’54) – Hora (Morar ’46), Rus (Ioniţă ’71). Antrenor: Laszlo Balint.

Poli Iaşi: Axinte – Onea, Mihalache, Baxevanos, Busu – Vanzo, Breeveld (F. Cristea ’75), Passaglia – Platini (Acka ‘90+3), A. Cristea (Popadiuc ’66), Calcan. Antrenor: Daniel Pancu

Cartonaşe galbene: Rumbullaku ’45, Rus ’58, Erico ’64 / Breeveld ’41, F. Cristea ’87, Platini ‘89

Arbitri: Istvan Kovacs – Alexandru Cerei, Mihai Marius Marica – Rareş George Vidican.