UTA - Hermannstadt 0-1. Prima victorie a sibienilor in deplasare dupa 13 meciuri!

Echipele UTA Arad si Hermannstadt au deschis, vineri, etapa a 3-a din playout in CASA Liga 1.

Unicul gol al meciului de la Arad a fost marcat de Petrisor Petrescu la cinci minute dupa pauza.

A fost o centrare din dreapta si Petrescu a reusit sa strecoare mingea printre portarul Balauru si bara.

Cu cinci minute inaintea finalului partidei oaspetii au ratat desprinderea pe tabela prin capitanul Dalbea.

Transversala s-a opus la reluarea acestuia.

UTA si FC Hermannstadt s-au mai intalnit in principala competitie interna doar in sezonul regulat 2020-2021, cand au terminat de fiecare data la egalitate, scor 1-1.

Aradenii castigasera ultimele doua meciuri disputate pe teren propriu, 2-0 cu Sepsi OSK si 1-0 cu Viitorul.

Sibienii erau fara victorie in deplasare din 18 septembrie 2020, Chindia - FC Hermannstadt 1-3.

Au urmat cinci rezultate de egalitate si opt partide pierdute.

UTA Arad: Balauru - Shliakov, Erico, F. Ilie, Roumpoulakou (Peteleu '82)- Albu (Hora '46), Vorobjovas - Antal (Voinea '71), Miculescu (Petre '77), Rusu (Bustea '46)- Roger. Antrenor: Laszlo Balint.

FC Hermannstadt: Cristiano - Măţel, Matricardi, I. Stoica, Opruţ - Belu (Scarlatache '78), Alhassan, Addae - P. Petrescu  (Sebaihi '65), Bagaric (Yazalde '47), Sîntean. Antrenor: Eugen Beza.

Cartonaşe galbene: Voinea '86 /  Alhassan '37, Stoica '57, Bagaric '68, Cristiano '90+1.

Arbitri: Marian Barbu – Vladimir Urzică, Ferencz Tunyogi – Viorel Nicuşor Flueran.