UTA da semne de viata. Prima victorie dupa cinci luni in campionat

Batrana Doamna din Arad a castigat duelul cu FC Botosani, scor 3-1, sambata, in etapa a 25-a din Liga 1.

UTA nu mai castigase in Liga 1 din septembrie anul trecut, iar ultimul succes pe teren propriu data din luna august.

Muntenegreanul Milosevic a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri acordata de VAR la hentul lui Seroni, in minutul 1.

Golul de 1-0 a fost marcat trei minute mai tarziu, arbitrul avand nevoie de timp pentru a valida lovitura de pedeapsa.

Acelasi Milosevic a dublat avantajul aradenilor in minutul 11 din pasa lui Pop.

FC Botosani a redus din diferenta prin Roman II, cu sase minute inaintea pauzei, cu o reluare din interiorul careului de sase metri.

Pop (17 ani) a stabilit scorul pauzei cu un sut la coltul lung din interiorul careului, dupa ce i-a luat fata in duel direct lui Mboko-Sambeya.

UTA a tinut de rezultat pana la final si obtine o victorie cat o mare gura de oxigen in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Aradul ramane pe locul 15 in clasament, penultimul.

Pentru FC Botosani este prima infrangere in 2023, dupa trei victorii consecutive in campionat.

UTA: Balauru – Benzar, Erico (Chindriş 66), Benga, Abeid (Willie 84) – R. Pop (Marrone 83), Batha, Anton, Ubbink (Hoxhallari 84) – Milosevic, Postolachi (Otele 75). Antrenor: Laszlo Balint.

FC Botosani: Pap – Mboko (Patache 46), Mutombo, Şeroni, Ţigănaşu – Ivanov (E. Florescu 60), Dican, Zabou (Pinson 60) – Mailat (Cioiu 78), M.Roman II, Dragu (Golofca 78). Antrenor: Flavius Stoican.

Cartonaşe galbene: R. Pop 72 / Patache 89

Arbitri: Bogdan Dumitrache – Ferencz Tunyogi, Mircea Orbuleţ.