Universitatea Craiova

Radoi despre eliminarea Craiovei: "La penalty-uri e ruleta ruseasca"

Universitatea Craiova a ratat calificarea in grupele Conference League fara sa piarda vreun meci in dubla cu Hapoel Beer Sheva.

"Partida a decurs asa cum ne-am asteptat, diferita de primul tur. In prima repriza ne-a fost teama sa avem o circulatie a balonului si am jucat cu mingi lungi.

"Cei de la Beer-Sheva au fost agresivi si au ramas sus. In repriza a doua am echilibrat jocul, dar avem probleme la finalizare. Nu am fost cei mai inspirati la pasa finala.

"In seara asta am avut avantaj si trebuia sa fim destul de abili sa pastram acel avantaj pana la pauza. Trebuia sa fim mult mai destepti la acea lovitura libera. La penaltiuri este o loterie, o ruleta ruseasca.

"Aceste meciuri trebuie sa ne intareasca, pentru ca in momentele grele se arata caracterele puternice. Urez succes lui Beer-Sheva, respect pentru jucatori, staff si suporteri", a declarat Mirel Radoi dupa meciul de la Beer Sheva.

Dupa 1-1 in tur, la Severin, partida din Israel a avut nevoie de prelungiri. In 90 de minute scorul a fost 0-0.

Craiova a deschis scorul prin Rogulijc dintr-o lovitura libera in minutul 105.

Un avantaj pe care oltenii l-au pierdut dupa numai un minut.

S-a ajuns la loviturile de departajare, unde pentru Craiova au ratat Ivan si Bancu.