Universitatea Craiova

Craiova merge mai departe in Cupa Romaniei

Sursă foto: facebook.com/UCVOficial

CS U Craiova, detinatoarea Cupei Romaniei, s-a calificat, marti, in optimile de finala dupa un meci castigat in fata celor de la Sportul Snagov, cu 2-0.

Partida s-a disputat la Craiova dar cu cei de la Sportul Snagov in postura de gazde, dupa cum s-a convenit in absenta posibilitatii de a gazdui meciul in nocturna pe propriul teren.

Fundasul Florin Gardos a deschis scorul in minutul 36 cu o lovitura de cap din sase metri.

Intrat in teren in partea secunda a meciului, tanarul Markovic a stabilit scorul final cu un sfert de ora inaintea finalului partidei.

Cei de la Sportul Snagov au ratat doua mari ogazii de gol care ar fi putut schimba soarta partidei. Mai intai, la 0-0, in minutul 24 Barbulescu a scapat singur cu portarul si a trimis alaturi.

Apoi, in partea secunda al scorul de 1-0 pentru Craiova, Hlistei a ramas in pozitie de finalizare singur cu portarul si a fost blocat.

FC Voluntari si Miercurea Ciuc sunt celelalte doua echipe calificate in optimile de finala.

Cele mai importante momente ale meciului:

Min.73 - Craiova se desprinde prin Markovic din pasa lui Mitrita.

Min.55 - Raspunde Craiova prin Bancu. Sut din interiorul careului respins de portarul advers.

Min.52 - Ocazie uriasa ratata de Sportul Snagov.

Min.44 - Sut trimis de Mitrita pe langa poarta.

Min.36 - Gardos inscrie cu o lovitura de cap din sase metri. Craiova in avantaj!

18:50 A inceput meciul. Desi se joaca pe noul stadion "Ion Oblemenco" din Banie, Craiova are statut de echipa oaspete.