1
UTA
Batha 37'

Așa am trăit: Universitatea Craiova - UTA

Am transmis live text în această pagină meciul Universitatea Craiova - UTA Arad, în ultima etapă a sezonului regular în Liga 1.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de cinci ori în principala competiţie internă în ultimii trei ani.

De trei ori s-au impus oltenii, un joc a fost câştigat de UTA, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionatul României a avut loc pe 23 octombrie 2022: UTA Arad - Universitatea Craiova 1-2, cu goluri marcate de Aly Abeid, respectiv Ştefan Baiaram - dublă.

O singură înfrângere pentru Craiova în ultimele cinci etape.

UTA vine după victoria pe teren propriu cu FCSB (3-1).

22:24

Final de partidă.

88'

Campanu încearcă poarta cu un șut de la distanță. Mingea se duce puțin alături.

85'

Mare ocazie pentru UTA după un corner. Otele reia cu capul în transversală, după care Rivaldinho respinge acrobatic pe spate.

71'

Oltenii sunt pe val și Ivan trece aproape de 3-1. Șut în scurt blocat de Kucher.

65'

Gol Koljic!

Craiova trece la conducere prin acelasi Koljic.Sut în forță din marginea careului.

63'

Craiova periculoasa prin Cretu, nou intrat in locul lui Silva. Acesta reia cu capul peste poarta.

62'

Replică UTA prin reluarea lui Postolachi cu capul. Minge blocată de portarul gazdelor.

52'

Gol Markovic!

Craiova egalează prin Jovan Markovic. Șut din afara careului. Koljic se afla pe direcția balonului și a șters ușor mingea. De aici și confuzia marcatorului. Până la urmă Markovic e creditat cu golul.

46'

A inceput partea secundă.

21:19

UTA intră în avantaj la pauză, scor 1-0.

43'

Lovitură liberă indirectă pentru gazde. Mingea e mișcată pentru Andrei Ivan care trage în zid.

37'

Gol Batha!

UTA deschide scorul după o fază fixă de la colțul terenului.

26'

Ocazie pentru Craiova la șutul lui Ivan. Kucher respinge mingea trimisă pe colțul scurt.