Universitatea Craiova – Rapid 2-1. Oltenii au revenit de la 0-1 în inferioritate numerică

Trei puncte uriașe a obținut Universitatea Craiova în duelul de pe teren propriu cu Rapid, sâmbătă seara, în etapa a 2-a din playoff.

Rapid a deschis scorul în Bănie prin Funsho Bamgboye la trei minute după pauză.

Din minutul 50 cei de la Universitatea Craiova au rămas în inferioritate numerică, după ce Lyes Houri a primit al doilea cartonaș galben.

Oltenii au reușit egalarea în minutul 59 prin Ștefan Baiaram din pasa inventată de Alexandru Mitriță.

Acesta din urmă a marcat golul victoriei pentru Universitatea Craiova din penalty, în minutul 65. Andrei Ivan fusese faultat în careu.

Echipa din Bănie își consolidează locul secund în clasament, în timp ce Rapid rămâne la cota 28 de puncte fiind la egalitate cu CFR Cluj.

Caseta tehnică

Universitatea Craiova: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpăţînă (Ndong 80) - Al. Creţu, Mateiu (Mekvabishvili 53), Houri - Baiaram, A. Ivan (Maldonado 71), Al. Mitriţă (Markovic 80). Antrenor: Ivaylo Petev.

Rapid: Aioani – Braun (Onea 68), I. Cristea, P. Iacob, Borza – Djokovic (Emmers 75), Hasani (Burmaz 68), Hromada(Al. Albu 75) – Funsho Bamgboye, A. Rrahmani, Papeau (Petrila 57). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Şt. Vlădoiu 39, Houri 43, Baiaram 51, Căpăţână 83, Badelj 85, Markovic 90+5 / Papeau 54, Braun 56.

Arbitri:  Kovacs Istvan - Marinescu Vasile, Artene Ovidiu.