Universitatea Craiova – Rapid 1-0. Golul lui Koljic a facut diferenta

Echipa Universitatea Craiova a profitat de avantajul terenului propriu si a invins pe Rapid Bucuresti, cu 1-0 (1-0), intr-un meci din etapa a 22-a in Liga 1.

Bosniacul Elvir Koljic a marcat unicul gol al meciului, in minutul 5, din pasa lui Andrei Ivan.

O faza rapida in care oltenii au avut nevoie de doua pase pentru a aduce mingea in careul giulestenilor.

Ivan a profitat de un spatiu mare existent intre noul fundas dreapta al giulestenilor Acuna si Dandea.

Koljic a fost aproape de 2-0, in minutul 9, cand a reluat cu capul pe langa poarta o centrare a lui Gustavo din flancul drept.

Prima ocazie pentru Rapid a aparut cinci minute mai tarziu. Albu a trimis in fata portii si Balan a ratat de putin realuarea spre poarta.

Craiova lui Laurentiu Reghecampf a fost aproape sa inchida meciul, in minutul 66. Cimpanu a scapat singur spre poarta si doar interventia decisiva a lui Moldovan a tinut-o pe Rapid in meci.

Rapid a ratat cea mai mare ocazie in partea secunda la sutul lui Vojtus, jucator transferat in pauza competitionala din iarna.

Mingea trimisa de acesta a trecut putin pe langa poarta aparata de Pigliacelli.

Cu un sfert de ora inaintea finalului Markovic a ratat din pasa lui Ivan.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Căpăţînă ’64), Papp, M. Constantin, Bancu – Screciu (Mateiu ’76), Al. Creţu – Gustavo (Baiaram ’76), Vînă (Cîmpanu ’64), Ivan – Koljic (Markovic ’58). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Rapid: H. Moldovan – Acuna (Onea ’46), Săpunaru, Dandea, J. Morais – Albu, Crepulja (Kait ’69), R. Ilie (Marzouk ’69) – Sefer, Bălan (Vojtus ’46), Stahl (Pănoiu ’84). Antrenor: Mihai Iosif.

Cartonaşe galbene: Ivan ’27, Căpăţînă ’84 / Morais ’79, Dandea ‘90+1.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Ovidiu Artene, Mircea Orbuleţ – Iulian Dima.