Universitatea Craiova obtine prima victorie din noua era Piturca

Echipa Universitatea Craiova a invins-o in deplasare pe Gaz Metan Medias, cu 3-2, vineri seara, intr-un meci din deschiderea etapei a 10-a in Liga 1.

Trecusera doar 40 de secunde dupa primul fluier al lui Marcel Birsan si Universitatea Craiova rata deschiderea scorului.

Vatajelu a reluat din afara careului si mingea a mangaiat bara transversala.

Craiova a concretizat inceputul bun cu golul marcat de Luis Nitu in minutul 6 cu o reluare la coltul scurt.

Cinci minute mai tarziu oltenii au trecut pe langa golul doi la sutul lui Mihaila pe langa poarta.

Gaz Metan a restabilit egalitatea cu trei minute inaintea pauzei prin Dumitru Cardoso. Acesta l-a invins pe Pigliacelli cu un sut din afara careului.

Nici nu au repus bine mingea la centrul terenului, ca oltenii lui Victor Piturca au si revenit in avantaj pe tabela.

O super executie din partea lui Vatajelu a adus-o pe Craiova la conducere inaintea pauzei. Un exterior de mare efect din afara careului.

In partea secunda Craiova s-a desprins pe tabela dupa un sut al lui Cicaldau din afara careului in minutul 57.

Prima reusita a sezonului in Liga 1 pentru capitanul echipei din Banie.

Cu toate acestea, finalul a fost dinamizat de golul lui Rosu, jucator care avea sa reduca din diferenta cu o lovitura de cap in urma unui corner in minutul 88.

Craiova castiga pentru prima data la Medias si urca pe locul doi in clasament, cu 19 puncte, in timp ce Gaz Metan ramane la cota 18 puncte dupa a doua infrangere la rand.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa (Roşu '89), Fofana (Diakota '74), Chamed (Sanoh '58) - D. Olaru, Ely, Cardoso. Antrenor: Edward Iordănescu.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - I. Martic, Kelic (Acka '75), Bălaşa, Vătăjelu - Ivanov (Mateiu '68), Cosic, Cicâldău - Niţu (Roman '43), A. Ivan, Mihăilă.
Antrenor: Victor Piţurcă.

Cartonaşe galbene: Ely '27, Chamed '35, Fofana '53, Droppa '79, Sanoh '86,  / Mihăilă '38, Kelic '40, Vătăjelu '45+1, Bălaşa '47, Mateiu '90+3.

Meciul a fost arbitrat de Marcel Bîrsan.