Universitatea Craiova învinge Rapid în inferioritate numerică

Într-un meci disputat, luni seara, în epilogul etapei a 9-a din Liga 1 – Playoff, echipa Universitatea Craiova a plecat cu toate cele trei puncte din Giulești.

Oltenii s-au impus cu 3-2, deși au rămas în inferioritate numerică încă din minutul 47, după ce Căpățână a primit al doilea cartonaș galben.

Rapid a deschis scorul în minutul 33 dintr-un penalty transformat de Dugandzic pentru un henț comis de Zajkov.

La cabine s-a intrat cu 1-1, după ce Ivan a punctat și el tot dintr-o lovitură de la 11 metri acordată în urma unui fault al lui Săpunaru în suprafața de pedeapsă.

Centralul Cojocaru a dictat repetarea loviturii, după ce Markovic de la Craiova pătrunsese în careu înainte ca Ivan să execute.

La două minute după pauză Căpățână a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, Craiova rămânând în inferioritate numerică pentru aproape o repriză întreagă.

Chiar și așa, juveții au marcat golul de 2-1 prin Ivan. Acesta a preluat pe piept în careu și a trimis pe sub portarul Moldovan.

Rapid a egalat în minutul 59 dintr-o nouă lovitură de la 11 metri prin același Dugandzic. Penalty acordat fără discuții pentru un henț comis de Crețu.

Acesta avea să se revanșeze în minutul 65 marcând pe contraatac golul victoriei pentru echipa lui Eugen Neagoe.

Universitatea Craiova se apropie la două puncte de CFR Cluj, ocupanta locului al treilea.

În ultima etapă oltenii întâlnesc pe Sepsi, formație care va veni după finala Cupei României de la mijlocul săptămânii, iar CFR va primi vizita noii campioane Farul în Gruia.

Doar o minune ar face ca Universitatea Craiova să prindă ultima treaptă a podiumului în clasament la finalul sezonului, să fim realiști.

Caseta tehnică

Rapid: H. Moldovan – Onea, Săpunaru, Dr. Grigore, Morais – Kait (Ongenda ’74), Al. Albu, Al. Ioniţă (Luckassen ’54) – Sefer (Pănoiu ’74), Dugandzic, Bamgboye (Costache ’85). Antrenor: Adrian Mutu.

Universitatea Craiova: L. Popescu – Căpăţînă, Zajkov, Badelj, Ndong (Silva ’61) – Al. Creţu, Screciu – Işfan (Cîmpanu ’20), Baiaram (Mateiu ’51), Ivan – Markovic (Koljic ’61). Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Dugandzic ’35, Morais ‘90+6 / Baiaram ’16, Căpăţînă ’27, ’47, Popescu ‘89

Cartonaş roşu: Căpăţînă ‘47

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Vasile Marinescu, George Florin Neacşu.