Universitatea Craiova invinge FCSB pe Arena Nationala

In fata a peste 24.000 de spectatori, Universitatea Craiova s-a impus cu 2-0 (1-0) in fata celor de la FCSB, in etapa a 3-a din playoff.

Echipa din Banie a deschis scorul in finalul primei reprize prin Ivan dintr-o lovitura de la 11 metri pe care tot el a obtinut-o in duel cu Cristea.

Un gol venit cumva contrar cursului jocului, FCSB fiind echipa mai prezenta in joc, desi ocaziiile de poarta au lipsit din prima repriza.

La 0-0, in minutul 37, cei de la FCSB au ratat prima ocazie a meciului prin Vinicius. Lovitura de cap a acestuia din centrarea lui Olaru a fost blocata de portarului Pigliacelli.

Acelasi Pigliacelli s-a opus golului la capul lui Sut, in minutul 52.

Sapte minute mai tarziu portarul italian s-a dovedit de netrecut la reluarea lui Cristea cu capul dupa o faza fixa.

Golul doi al Universitatii Craiova a fost anuntat de ocazia lui Ivan. Sutul acestuia din lovitura libera a fost respins in extremis de Tarnovanu.

La faza imediat urmatoare Bic a marcat spectaculos cu un exterior din coltul careului de 16 metri.

Bic, un jucator introdus de Laurentiu Reghecampf in partea secunda.

FCSB a fortat revenirea in meci, fara prea multa inspiratie la finalizare.

Pigliacelli s-a achitat de sarcini cu inca o interventie decisiva in prelungiri la capul lui Tanase.

FCSB rateaza sansa de a veni la doua puncte in spatele liderului, in timp ce Universitatea Craiova evadeaza din presiunea celor de la FC Voluntari, recuperand pozitia a treia.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu (V. Gheorghe ’75), Vinicius, Cristea, Radunovic – Olaru, Şut (Mamut ’77), Edjouma (Keşeru ’46) – Oct. Popescu, Tănase, Coman (Cordea ’46). Antrenor: Anton Petrea.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Bancu, Screciu, Papp, Vătăjelu (Vlădoiu ’80) – A. Creţu, Mateiu (Bic ’64) – Ivan, Nistor (Baiaram ’74), Gustavo (M. Constantin ’81) – Koljic (Markovic ’64).  Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Radunovic ’45, V. Creţu ’68 / A. Creţu ’29, Papp ’42, Gustavo ’45, Lazar ’62, Markovic ’68.

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe - Iulian Dima.