Universitatea Craiova – Gaz Metan 3-1. Victorie categorica a oltenilor intr-un peisaj de iarna autentica

Echipa din Banie s-a impus fara nicio emotie in meciul cu Gaz Metan Medias disputat, luni seara, in epilogul etapei a 12-a din CASA Liga 1.

Cicaldau a deschis scorul inca din minutul 2 cu o executie din interiorul careului.

Cu sapte minute inaintea pauzei Ofosu a punctat pentru 2-0 dupa o demarcare de la limita offside-ului.

Intrat la pauza in garnitura oaspetilor, Cardoso a redus din diferenta in minutul 50 dupa o patrundere de toata frumusetea.

Atacantul Mediasului a crosetat nu mai putin de trei adversari trimitand apoi poarta goala.

Suspansul a fost spulberat dupa doar opt minute prin Barbut la patrunderea lui Ofosu pana in careul mic.

Mare ocazie pentru Craiova in minutul 72 la capul lui Balasa care a trecut pe langa poarta.

Acelasi Balasa parasea terenul accidental sase minute mai tarziu.

Craiova: Pigliacelli - Vlădoiu, Bălaşa (Papp '79), Constantin, Bancu - Cicâldău, Nistor (Căpăţână '86), Screciu (Mateiu '57)- Bărbuţ, Mamut, Ofosu. Antrenor: Corneliu Papură.

Gaz Metan: Buzbuchi - Butean, Yuri, Larie, Velisar - Alceus, Junior (Cardoso '46 / Niţu '69) - Horşia (Chamed '63), Deaconu, Jose Manuel da Silva - Valente (Sambu '63). Antrenor: Jorge Costa.

Cartonaşe galbene: Alceus '48, Sambu '90.

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei, Ciprian Florin Danşa.