Universitatea Craiova face scorul etapei cu Academica Clinceni

Sursă foto: Universitatea Craiova Facebook

Echipa din Banie s-a impus de o maniera categorica, cu 5-0 (3-0), in meciul cu Academica Clinceni din etapa a 12-a in CASA Liga 1.

Oltenii au avut un start perfect de partida, cu trei goluri marcate in primele 23 de minute.

Dan Nistor a deschis scorul, in minutul 11, cu un sut de pe linia careului de 16 metri.

Trei minute mai tarziu Jovan Markovic a dublat avantajul formatiei din Banie cu un sut din interiorul careului, dupa o patrundere a brazilianului Gustavo Vagenin.

Nicusor Bancu avea sa transforme in golul de 3-0 pasa cu calcaiul oferita de Andrei Ivan, in minutul 23.

Andrei Ivan si-a trecut numele pe lista marcatorilor, in minutul 71.

Tabela a fost inchisa de croatul Ante Roguljic, in prelungirile partidei. Acesta a marcat la debutul in tricoul Universitatii Craiova.

Echipa lui Laurentiu Reghecampf urca pe locul cinci in clasament.

Academica Clinceni ramane pe ultimul loc fara victorie in 12 etape.

Universitatea Craiova: Pigliacelli - Căpăţînă, M. Constantin (Bălaşa '62), V. Găman, N. Bancu - Nistor, Al. Creţu (Roguljici '46), Houri - Gustavo (Baiaram '46), Markovic (Cîmpanu '46), A. Ivan (Ivanov '79). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Academica Clinceni: Şt. Dobre - Fl. Achim, Ventura, Bilali, P. Pîrvulescu (Paşov '60) - Moulin, Cascini - Vanzo (Kazlauskas '74), Chandarov (Cioiu '84),De Amorim (Ion '74) - Omoh (Dumitrache '84). Antrenor: Ionuţ Chirilă.

Arbitri: Sorin Costreie – Andrei Constantinescu, Adrian Vornicu – Robert Avram.