Universitatea Craiova câștigă în deplasare cu Petrolul un meci fără nici un galben

Echipa Universitatea Craiova s-a impus la limita pe terenul celor de la Petrolul Ploiești, cu 1-0, duminică, în etapa a 29-a din Liga 1.

Andrei Ivan a marcat unicul gol al meciului, în al doilea minut din cele șapte suplimentare acordate pentru prima repriză.

A fost o lovitură de la colț de pe partea dreapta în direcția de atac pentru olteni, cei de la Petrolul n-au reușit să respingă prea bine pentru ei și Elvir Koljic a trimis decisiv în fața porții pentru finalizarea lui Ivan din șase metri.

Pentru Andrei Ivan (26 ani) este al zecelea gol în actuala ediție de campionat.

La 0-0, în minutul 38, cei de la Petrolul au avut un gol anulat de VAR pentru un offside la Meijers. Acesta trimisese în poartă după o centrare din lovitură liberă.

Ca o curiozitate, centralul Horia Mladinovici n-a acordat nici un cartonaș galben în meciul de la Ploiești.

Petrolul continuă căderea liberă înregistrând a patra înfrângere consecutivă.

Craiova lui Eugen Neagoe leagă două victorii cu 1-0 și ajunge la un punct în spatele Rapidului, în clasament.

Echipa din Bănie are zece puncte de recuperat față de liderul Farul.

Au evoluat echipele:

Petrolul: Vâlceanu – Doua, Papp, Meijers, Mathaus – Dumitriu (Budescu 64), Seto, Jair Tavares, Ţicu - Irobiso, Grozav (M. Bratu 80). Antrenor: Florin Pârvu.

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vătăjelu, Zajkov, Badelj (Raul Silva 15), Ndong (Vlădoiu 46) - Işfan, Mateiu, Screciu, A. Ivan (Baiaram 61) – Markovic (Găman 80), Koljic (Rivaldinho 61). Antrenor: Eugen Neagoe.