Universitatea Craiova – Academica Clinceni 0-0. Un meci care a marcat debutului pentru nepotul lui Ilie Balaci in Liga 1

Echipele Universitatea Craiova si Academica Clinceni au terminat la egalitate, fara goluri, miercuri seara, in ultimul meci al sezonului pentru cele doua in playoff.

Cele mai mari ocazii au fost ratate de Raul Rusescu, in minutul 70, cand Pigliacelli si apoi bara transversala au facut ca tabela stadionului “Ion Oblemenco” sa ramana nemodificata.

In minutul 88 pe teren si-a facut aparitia Atanas Ioan Trica-Balaci, nimeni altul decat fiul lui Eugen Trica si nepotul marelui blond Ilie Balaci.

Sub privirile emotionate ale mamei si bunicii sale, tanarul jucator a debutat cu aceasta ocazie in Liga 1 la doar 16 ani precum legendarului sau bunic.

Oaspetii au incheiat meciul in inferioritate numerica dupa ce Paul Parvulescu a primit cartonasul rosu direct, in minutul 90, pentru o lovitura cu cotul in figura lui Vasile Constantin, un alt tanar jucator introdus pe final de meci de Marinos Ouzounidis.

Academica Clinceni este echipa cu cele mai multe remize in deplasare (11).

Pentru Craiova este al cincilea meci la rand contra celor de la Academica Clinceni fara gol marcat.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Mitran, Bălaşa, Acka, Bancu (Vătăjelu ’46) – Căpăţână, Bic, Fedele (Screciu ’67) – Câmpanu (Baiaram ’67), A. Ivan (Trică ’88), Ofosu (Constantin ’82). Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Academica Clinceni: Păun – Achim, Bilali, Patriche, P. Pîrvulescu – Moulin (Cebotaru ’71), Cascini – Cordea (Markovic ’46), Chandarov (Popa ’46), Rusescu (Ştefan ’89) - Cr. Tănase (Longher ’72). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonaşe galbene: Constantin ‘90+2 / Bilali ’55, Cascini ’65, Patriche ‘75.

Cartonaş roşu: Pîrvulescu ‘90.

Arbitri: Andrei Chivulete - Mircea Grigoriu, Andrei Constantinescu - Andrei Antonie.