Universitatea Cluj s-a calificat în ”finala” barajului pentru Conference League

Echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău a câștigat în deplasare cu Oțelul Galați, scor 2-0 (0-0), barajul echipelor din playout pentru obținerea unui loc în ediția viitoare a cupelor europene.

Oțelul a ratat o lovitură de la 11 metri prin Rusevic în minutul 29.

O primă jumătate de oră dominată de gălățeni, cei de la U Cluj neavând niciun șut la poartă în acest interval.

Balanța s-a înclinat după pauză odată cu intrarea lui Anselmo în locul lui Vali Gheorghe, în minutul 58.

Anselmo a reușit o dublă în minutele 62 și 73, goluri prin care U Cluj s-a impus la Galați.

Șepcile Roșii vor juca în deplasare cu Universitatea Craiova, ocupanta locului trei în playoff, pentru ultimul loc acordat României în ediția viitoare a Conference League.

FCSB va juca în preliminariile Champions League, CFR Cluj în preliminariile Conference League, iar Corvinul Hunedoara ar trebui să evolueze în preliminariile Europa League, dacă va obține licența din partea UEFA.