Un penalty decide meciul CFR Cluj - Dinamo

Campioana CFR Cluj a invins-o pe Dinamo, cu 1-0 (0-0), sambata seara, dupa un meci disputat in etapa a 3-a din Liga 1.

Asa am trait CFR Cluj - Dinamo

Francezul Billel Omrani a marcat din lovitura de la 11 metri unicul gol al meciului din Gruia cu sapte minute inaintea finalului.

Un penalty obtinut de fundasul Mike Cestor, jucator adus in aceasta vara de CFR Cluj de la Astra Giurgiu.

La 0-0 ambele echipe au ratat ocazii bune. In minutul 57 Dinamo a ratat deschiderea scorului prin Bejan cu capul dupa un corner. Fundasul dinamovist a trimis cu capul peste poarta.

Sapte minute mai tarziu cei de la CFR Cluj au trecut pe langa gol la sutul fostului dinamovist Costache. Mingea reluata din interiorul careului s-a dus pe langa poarta.

In prima repriza, CFR Cluj a avut doua ocazii, prin Cestor si Luis Aurelio, in timp ce Dinamo a pus in pericol poarta adversa prin Montini.

CFR Cluj: Arlauskis - Butean, Mureşan, Cestor, Peteleu - Hoban, Itu (Omrani ’46), L. Aurelio - M. Pereira (Mailat ’63), Costache, Al. Păun.

Dinamo: Piscitelli - Moura, Bejan, Grigore, Sin – Mrzljak (Bru ’46), Răuţă, Filip (Popa ‘85) - Sorescu, Montini, Moldoveanu (Mihaiu ’78).

Cartonaşe galbene: Arlauskis ’11, Costache ’60, Hoban ’66, Mailat ’73, ‘88.

Cartonaş roşu: Mailat ‘88.

Arbitru: Andrei Chivulete.