U Craiova 1948 – Sepsi 1-1. Un egal care lasa cele doua echipe in subsolul clasamentului

Echipele U Craiova 1948 si Sepsi Sf.Gheorghe au remizat, sambata seara, intr-un meci din etapa a 15-a in CASA Liga 1.

Condusa de pe margine de interimarul Dan Vasilica, U Craiova 1948 a deschis scorul la sase minute dupa pauza prin Claudiu Balan.

Lansat in careu de prelungirea cu capul a lui Andrea Compagno, Balan a castigat duelul cu Branislav Ninaj si a deschis scorul cu un sut plasat din apropiere.

Doar sase minute s-au bucurat oltenii lui Mititelu de avantaj pe tabela.

Kevin Luckassen a restabilit egalitatea dupa o faza in care a aratat calitati de atacant veritabil.

Excelent demarcat intre fundasi centrali adversi, Luckassen a preluat pe piept mingea centrata de Anass Achahbar si l-a invins pe Razvan Popa cu un voleu in forta.

Luckassen a ratat dubla in minutul 65 cand, dupa o centrare din flancul drept, a reluat cu capul peste poarta din 6-7 metri fara om in marcaj.

Cele doua echipe raman vecine de clasament in subsolul ierarhiei din Liga 1, cu 14 puncte fiecare.

U Craiova 1948: Popa - Negru, Kovacic, Huyghebaert, Buşu -  Asamoah, Albu (Bauza 80’), Van Durmen (Raicea 80’) – Sidibe (Ondaan 72’), Compagno, Bălan (Achim 72’). Antrenor: Dan Vasilica.

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu - Eder, Păun, Achahbar (Chunchukov 71’) – Bărbuţ (Ashkovski 70’), Luckassen (Bojic 89’), Ştefănescu (Golofca 61’). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonase galbene: Albu (43’), Balan (49’), Van Durmen (55’) / Paun (42’).

Arbitri: Ovidiu Hategan (central) – Mircea Grigoriu, Ciprian Dansa (asistenti).