U Craiova 1948 – Dinamo 1-0. Prima victorie a lui Mutu in Banie

Nou-promovata U Craiova 1948 a obtinut prima victorie in Liga 1, scor 1-0, cu rivala Dinamo Bucuresti, luni seara, in ultima partida a etapei a 2-a din CASA Liga 1.

Hugo Vieira a marcat unicul gol al meciului, in minutul 66, dupa o centrare a lui Bauza.

La 0-0 ambele echipe au ratat ocazii importante.

Dinamo a avut o bara transversala, in minutul 52, la sutul lui Moldoveanu din 16 metri.

Esanu, portarul lui Dinamo, a intervenit decisiv sutul lui Bauza din finalul primei reprize si a mai avut o interventie salvatoare in debutul partii secunde la reluarea lui Asamoah dintr-o lovitura libera.

Dinamo a presat mai mult in finalul meciului si a fost aproape de egalare, in minutul 82, la patrunderea lui Sorescu.

U Craiova 1948: Mogoşanu - R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert - Vl. Achim (Raicea '88), Albu, Asamoah - Baeten, Bălan (Hugo Vieira '58), Bauza (Răducanu '77). Antrenor: Adrian Mutu.

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Răuţă, Giafer, Diniţă (Ţone '65) - G. Creţu, Filip, A. Radu - Mihaiu (Neicuţescu '35), R. Moldovan, A. Florescu (Bani '35). Antrenor: Dario Bonetti.

Cartonaşe galbene: Huyghebaert '69 / Creţu '42, Radu '72, Filip '76, Eşanu '90.