U Craiova 1948 – CFR Cluj 0-2. Liderul isi respecta statutul in Banie

Sursă foto: U Craiova 1948 Facebook

CFR Cluj a intrerupt traditia partidelor in care a pierdut puncte dupa reluarea campionatului ca urmare a meciurilor echipei nationale si castigat detasat confruntarea cu U Craiova 1948 la revenirea lui Eugen Trica pe banca oltenilor.

Sigurjonsson a deschis scorul in minutul 65 cu o lovitura de cap din centrarea lui Deac.

Acesta din urma a inchis tabela la capatul unui contraatac pe final de meci.

U Craiova 1948 a ratat o mare ocazie prin Balan scapat singur cu portarul la 0-0 in repriza secunda.

Acesta a primit o pasa de la Paun si nu l-a putut invinge pe Hindrich.

Acelasi Balan si-a trecut in cont o bara transversala in prelungirile partidei.

CFR Cluj acumuleaza 42 de puncte in clasament si se distanteaza la 11 puncte de principala urmaritoare FCSB.

Nou-promovata din Banie ajunge la opt infrangeri si ramane in subsolul clasamentului, cu o zestre de doar 14 puncte.

U Craiova 1948: Mogoşanu - Paramatti, Kovacici, Gajici, Huyghebaert - Asamoah, Albu, Baeten (Compagno '69) - Sidibe (Negru '74), Cl. Bălan, Ondaan (Bauza '74). Antrenor Eugen Trică;

CFR Cluj: Hindrich - Manea, Graovac, A. Burcă, Camora - Bordeianu (Sigurjonsson '46), Boateng (Bouhenna '87), Deac (Costache '90) - Omrani (Culio '71), Debeljuh, Sacko (Păun '46). Antrenor Dan Petrescu:

Cartonaşe galbene: Huyghebaert '66 / Sacko '41, Omrani '59, Burcă '79.

Arbitri: Istvan Kovacs - Vasile Marinescu, Ovidiu Artene.