0
0
Rapid

Asa am trait U Cluj - Rapid

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Universitatea Cluj - Rapid, prima partida a etapei a 23-a in Liga 1.

22:04

80'

U Cluj rateaza cea mai mare ocazie a meciului. Balan a tras din lovitura libera, mingea a fost deviata de zid si a ajuns cu sansa la Vladoiu. Reluarea acestuia din cadere a fost blocata in extremis de portarul Moldovan.

77'

Ionita ia faza pe cont propriu, patrunde in centru si trimite mult peste poarta.

74'

Interventie decisiva a lui Iliev la sutul lui Costache din interiorul careului.

66'

Oancea cade in careul giulestean la interventia lui Onea. Jocul e lasat sa continue.

57'

Dugandzic aproape sa scape singur cu portarul. Interventie decisiva a lui Miron.

54'

Onea patrunde in careu si trage in plasa laterala.

46'

Costache in locul lui Kait la Rapid.

46'

20:53

Marian Barbu trimite echipele la vestiare. Toti jucatorii au nevoie de un dus sanatos si de un rand nou de echipament. 0-0 pe Cluj Arena dupa 45 de minute pe un teren infernal.

44'

Incident mai putin intalnit. Arbitrul Marian Barbu ii sparge fara sa vrea buza lui Florin Ilie venit in proximitatea acestuia pentru explicatii.

42'

Bic e avertizat pentru un fault asupra lui Ionita.

36'

Ciocnire intre Ianis Stoica si Panoiu. Lovitura libera pentru U Cluj. Mingea e centrata in careu, iar Moldovan rateaza interventia. Se fluiera in cele din urma offside la Miron.

29'

Ocazie pentru U Cluj prin Ianis Stoica. Mingea s-a oprit in noroiul din fata portii.

28'

O noua patrundere a lui Chipciu, mingea ajunge la Remacle venit din spate. Sut in forta peste poarta.

26'

Raspunde Rapid prin Emmers. Sut peste poarta din interiorul careului.

25'

Moldovan retine sutul lui Chipciu de la distanta.

13'

Morais se arunca in careu si este avertizat cu cartonas galben pentru simulare.

8'

Vladoiu urca in viteza pe flancul drept si centreaza in careu. Mingea e respinsa de Morais.

6'

Miron baga piciorul la Sapunaru in careul advers. Scapa fara accidentare capitanul Rapidului.

4'

Bic reia slab spre poarta giulesteana.

1'

S-a fluierat startul meciului cu 5 minute intarziere.

19:55

La Cluj ninge la ora meciului si terenul se prezinta intr-o stare precara, dupa ce dimineata era acoperit de un strat consistent de zapada.

19:49

U Cluj: 12 Iliev - 26 Oancea, 6 Miron, 18 Ilie - 2 Vladoiu, 98 Simion, 80 Fulop, 8 Remacle - 94 Bic - 7 Stoica, 27 Chipciu.

Rapid: 31 Moldovan - 19 Onea, 6 Iacob, 22 Sapunaru, 13 Morais - 14 Kait, 23 Albu, 25 Emmers - 17 Panoiu, 45 Dugandzic, 10 Ionita.

Avancronica

LPF anunta ca pana acum 93 de dueluri s-au disputat in Superliga Romaniei intre cele doua echipe, in 36 s-a impus U Cluj, de 42 de ori a castigat Rapid, iar alte 15 partide s-au terminat la egalitate;

Palmares cu U Cluj gazda: 46 de meciuri - 25 succese U Cluj - 10 remize - 11 victorii Rapid.

Cea mai recenta disputa din campionat: 30 august 2022, Rapid - U Cluj 1-0 (Marko Dugandzic- penalty).

Cele doua echipe s-au intalnit si in Cupa Romaniei, faza grupelor, meciul de pe Cluj Arena din decembrie incheindu-se la egalitate, scor 0-0.