U Cluj - Dinamo 2-0. "Cainii" la un meci distanta de retrogradare

Echipa Universitatea Cluj a castigat mansa tur a barajului de promovare/retrogradare cu Dinamo Bucuresti, scor 2-0 (1-0).

Sepcile Rosii au avut un start perfect de partida pe Cluj Arena si au deschis scorul prin Remacle, in minutul 14.

Acesta a profitat de o iesire gresita a portarului Esanu si a trimis in poarta goala pentru 1-0.

Esanu s-a ales si cu un cartonas galben dupa tamponarea lui Tescan.

U Cluj a trecut pe langa 2-0, in minutul 24, la reluarea lui Ely Fernandez pe langa poarta.

Doua minute mai tarziu portarul gazdelor, Gorcea, a respins cu o mana sutul lui Pierret din afara careului.

Dinamo a mai avut o sansa de egalare in finalul reprizei la sutul lui Torje din marginea careului. Mingea a trecut putin pe langa poarta.

"Cainii" au presat mai mult in partea secunda si bara transversala i-a salvat pe cei de la U Cluj, in minutul 79, la sutul lui Irobiso.

Un gol marcat in inferioritate numerica, Ely Fernandes fiind eliminat in minutul 72.

Gazdele au dat lovitura pe contraatac prin Boiciuc, cu sapte minute inaintea finalului, acesta stabilind scorul final.

Un avantaj important pe care il obtine U Cluj inaintea mansei retur de la Bucuresti.