Marea rivalitate dintre Dinamo si Universitatea Craiova isi consuma, duminica, un nou episod in CASA Liga 1.

Egal
Victorie Craiova

Daca nu aveti deja un cont la Casa Pariurilor, o puteti face aici

Un derby care gaseste cele doua echipe in zone diferite ale clasamentului.

Universitatea Craiova are parte de un start perfect de sezon, cu sase victorii din tot atatea meciuri disputate.

Dinamo este a 14-a in clasament, cu cinci puncte din 18 posibile.

In pauza competitionala “cainii” s-au intarit cu mai multi jucatori, iar partida de duminica reprezinta cel mai bun prilej pentru a-i vedea la lucru pe un Aleix Garcia Serrano sau Magaye Gueye.

Dinamo are o singura victorie in ultimele cinci meciuri, interval in care a suferit nu mai putin de trei infrangeri.

“Cainii” au o medie de 1.2 goluri pe meci, in timp ce Craiova vine in Bucuresti cu o medie de 2.2 goluri pe meci.

Universitatea Craiova a invins-o pe Dinamo in cele doua meciuri disputate sezonul precedent: 2-0 pe Arena Nationala la meciul intrat in istorie pentru infarctul suferit chiar pe banca tehnica de Eugen Neagoe. La retur, in Banie, a fost 4-1 pentru Universitatea Craiova.

Oltenii au al doilea cel mai bun atac din CASA Liga 1, cu 12 goluri, cu trei mai putine decat FCSB.

Craiova s-a intarit in ultimele doua saptamani cu Ofosu, Capatana si Campean. Marele absent este Koljic, golgeterul campionatului, accidentat la glezna si indisponibil pentru o perioada mai indelungata.

De la Dinamo vor lipsi Achim (accidentat), respectiv Isma Lopez si Rauta (suspendati).

Craiova este echipa din Liga 1 care a folosit pana acum cei mai putini jucatori (17).

Dinamo are la ora actuala nu mai putin de 14 jucatori straini in lot.

Craiova a marcat pana acum cele mai multe goluri (33.3%) in intervalul minutelor 15-30, in timp ce Dinamo inscrie mai mult in intervalul minutelor 60-75 (42.9%).

Ultima victorie a lui Dinamo in fata Craiovei a fost pe 15 decembrie 2018, un 3-0 in Stefan cel Mare care a generat discutii la vremea respectiva.