FCSB

Tatarusanu preda Steaua in Europa League

Steaua a parasit Europa League dupa ce a pierdut si meciul retur cu Twente disputat in Olanda, joi seara, cu 1-0. Ca si la Bucuresti, trupa lui Ilie Stan a fost invinsa de propriile greseli, meciul retur cu olandezii fiind decis de o gafa uriasa a lui Tatarusanu. Singurul gol al meciului a fost marcat de Chadli in minutul 29, iar Steaua iese din cupele europene cu scorul general de 2-0.

Avand de recuperat diferenta minima din tur, Steaua a inceput meciul de pe terenul lui Twente in atac. Inca din primele minute si-a indemnat Ilie Stan elevii sa urce in ofensiva si sa puna presiune constanta la poarta adversa. Primul sut spre poarta al ros-albastrilor a venit in minutul 9 de la Cristi Tanase, care a trimis putin pe langa poarta o minge respinsa scurt de portarul Mihaylov.

Desi a avut un ritm alert, meciul a suferit la capitolul cursivitate din cauza faulturilor dese comise de stelisti si a multimii de mingi pierdute in zona mediana a terenului.

Dupa cateva minute de presiune sufocanta a olandezilor, in care stelistii n-au reusit sa scoata mingea din propria jumatate, Tatarusanu a comis o greseala fatala. Portarul a incercat sa faca un dribling in careu in fata lui Luuk de Jong, dar a alunecat. De Jong a pasat la Chadli, iar acesta a deschis simplu scorul, trimitand mingea in poarta goala.

Acelasi Chadli a scapat singur pe poarta, trei minute mai tarziu, si a trimis din nou mingea in plasa portii lui Tatarusanu, dar golul nu a fost validat din cauza unei semnalizari de la margine. Decizia asistentului a fost indelung contestata de olandezi, reluarile aratand insa ca a fost o pozitie extrem de dificila.

Twente putea ramane in inferioritate numerica inca din minutul 40. Fer a primit insa doar un cartonas galben pentru un fault asupra lui Brandan, fiind apoi iertat de arbitru de al doilea galben pentru un fault dur asupra lui Martinovic.

Vazand ca jocul din ofensiva nu se leaga, Ilie Stan l-a aruncat in lupta de la pauza pe Florin Costea, acesta intrand in locul Prepelita. Insa Steaua n-a reusit sa urce amenintator in jumatatea adversa o buna perioada de timp, ba mai mult s-a gasit si in situatia de a fi dominata de olandezi. Twente a incercat sa calmeze inteligent jocul pentru a taia elanul ofensiv al stelistilor, olandezii reusind in dese randuri sa accelereze jocul periculos spre poarta lui Tatarusanu.

Dupa ce a scapat in cateva faze de emotii, Steaua a echilibrat usor disputa, insa nu printr-o presiune constanta in preajma careului advers, ci printr-un joc de pase repetate la mijlocul terenului in cautarea spatiilor de patrundere. Apararea organizata pe doua linii a olandezilor a facut insa ca Steaua sa ajunga foarte greu la poarta lui Mihaylov.

S-a jucat pentru minute bune pe contre, insa olandezii au fost cei care au aratat mai multa concentrare in ofensiva si mai multa precizie la finalizare. Tatarusanu a salvat Steaua de al doilea gol in minutul 68, cand a scos senzational in pozitie de unu la unu sutul lui Luuk de Jong din apropiere.

Singura sansa a Stelei de a mai spera la ceva pe final de meci a venit in minutul 79, cand Cristi Tanase a recuperat excelent mingea in jumatatea adversa, a pasat la intalnire pentru Nikolic, pe care l-a pus in pozitie de singur cu portarul. Mihaylov a copiat interventia lui Tatarusanu si a scos si el cu piciorul sutul muntenegreanului.

Pana la final, Twente a tinut cat mai mult de minge si s-a inchis ermetic in aparare, facand ca atacurile disperate ale ros-albastrilor sa se loveasca mereu de un zid de netrecut. Mingile care au reusit totusi sa treaca de apararea olandeza au fost irosite cu nonsalanta de stelisti, care s-au aratat neputinciosi si lipsiti de inspiratie la finalizare.

Twente Enschede: Mihailov - Cornelisse, Douglas, Wisgerhof, Rosales - Brama, Fer, Jannsen (Bengtsson '80) - Chadli, De Jong (Plet '90+1), O. John (Bajrami '54). Antrenor: Steve McClaren.

Steaua Bucuresti: Tatarusanu - Martinovici, Chiriches, Geraldo, Latovlevici - Prepelita (Fl. Costea '46), Bourceanu, Brandan (M. Costea '75), Tanase - Tatu (Nikolici '62), Rusescu. Antrenor: Ilie Stan.

Cartonase galbene: Chadli '32, Fer '33 / Geraldo '44, Bourceanu '56, Tatu '56

Meciul a fost arbitrat de o brigada austriaca formata din Robert Schorgenhofer (central), Alain Hoxha, Armin Eder (asistenti), Rene Eisner, Thomas Gangl (asistenti aditionali) si Alexander Harkam (rezerva).

În pauza partidei pe ecranul de la stadion si la statia arenei a fost prezentata Fundatia Mihai Nesu, la meci fiind prezent si tatal jucatorului de la FC Utrecht.

În tur, Twente Enschede s-a impus la Bucuresti, cu scorul de 1-0.

Onlinesport: Irina Maxim