FCSB

FCSB termina la egalitate primul amical din Spania. Vlad, eroul ros-albastrilor!

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Echipa FCSB a inceput seria amicalelor din cantonamentul spaniol cu o remiza in fata elvetienilor de la FC Lucerna.

Prima partida a ros-albastrilor s-a incheiat 0-0, dar cei de la FCSB au fost salvati in doua randuri de Andrei Vlad.

Intrat pe parcursul jocului in locul titularului de drept Cristi Balgradean, Vlad a a avut doua interventii decisive in minutul 72.

Mai intai s-a opus providential golului la un sut din interiorul careului, o faza iminenta de a marca pentru cei de la Lucerna, iar dupa cornerul rezultat a respins un sut din afara careului.

FCSB s-a aratat periculoasa in minutele de final cand Coman, cu o reluare din interiorul careului, si Roman, cu un sut din afara suprafetei de pedeapsa, nu l-au putut invinge pe portarul advers.

Mihai Teja a inceput meciul in urmatoarea formula 4-1-4-1 schimbata apoi in partea secunda intr-un 4-3-3:

Balgradean - Benzar, Balasa, Planic, Morais - Nedelcu -Man, Matei, Tanase,Coman - Rusescu.

Florentin Matei s-a accidentat in finalul primei reprize si a fost inlocuit la pauza cu Adrian Stoian, celalalt jucator transferat de FCSB in aceasta iarna.

Urmatorul amical al ros-albastrilor este programat peste trei zile contra formatiei Shanghai Shenhua.